SASD 2022

SASD 2022 was our first Awards event

  • It kicked off with 16 submissions from multiple academic and industry organisations,
  • 10 of these were shortlisted to compete in our competition,
  • From these 10 we had 3 winners under the SDGs Projects category and 3 under the Research & Ideas category.

Dr. Terri-Ann Berry

Received 1st place in the SDGs Projects category with her project titled:
Asbestos Exposure: Protecting our communities by mitigating associated health risks.

Her team consisted of

  • Dr. Terri-Anne Berry

  • Shannon Wallis

  • Dr. Dan Blanchon

  • Gregor Steinhorn

Iman Ardekani

Received 2nd place in the SDGs Projects category with his project titled:
Smart Beekeeping using Machine Learning and IoT Technologies.

His team consisted of

  • Dr. Iman Ardekani

  • Dr. Neda Sakhaee

Joanne Low

Received 3rd place in the SDGs Projects category with his project titled:
Digging into New Zealand's Waste: Sustainable solutions for construction waste

Her team consisted of:

  • Joanne Low

  • Dr. Terri-Ann Berry

  • Shannon Wallis

  • German Hernandez

Bruno Balducci

Received 1st place in the best Research & Ideas category with his project titled:
Developing a user-friendly and comprehensive system for tracking learner development in sustainability and other capabilities.

His team consisted of:

  • Bruno Balducci

  • Dani Mao

Tau Ngaeruaiti

Received 2nd place in the best Research & Ideas category with her project titled:
Supporting Education & Employment Pathways for Pasifika People

Her team consisted of:

  • Tau Ngaeruaiti

  • Dani Mao

  • Christiaan Bredenkamp

Dr. Syeda Sadia Farzana

Received 3rd place in the best Research & Ideas category with her project titled:
Effects of training on caregivers to provide quality care to patients with complex needs - A qualitative study of caregivers' perception.

Her team consisted of:

  • Dr. Syeda Sadia Farzana

  • Dr. Mark Hamilton

  • Dr. Yvonne Thomas

  • Dr. Glenys Forsyth

  • Dr. Jo Kirkwood

Our wonderful Judging Panel

This event would not have been possible without our wonderful judging panel.

The panel consisted of...

  • Russell Harray (Otago Polytechnic AIC)

  • Jay McLaren-Harris (Swivel Careers)

  • Mark Caves (Eastern Institute of Technology)

  • Susan Bennett (Unitech Institute of Technology)


We would also like to thank our fantastic organising committee as well as our Technical committee.

Organising Committee members

  • Farhad Mehdipour, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Masoud Shakiba, Unitec Institute of Technology

  • Melissa Walsh, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Aniket Mahanti, The University of Auckland

  • Christiaan Bredenkamp, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Dani Mao, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Ehsan Yaeghoobi, Te Pūkenga – New Zealand Institute of Skills and Technology

  • John Christopher Faitala, Pacific Business Trust

  • Lee Timutimu, Arataki Systems

  • Maja Zidov, Unitec Institute of Technology

  • Mark Caves, Eastern Institute of Technology

  • Martin Fryer, thinkstep-anz

  • Masoud Shakiba, Unitec Institute of Technology and TechTALK

  • Russell Harray, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

Technical Committee members

  • Bing Dai, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Bruno Balducci, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Christiaan Bredenkamp, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Don Samarasinghe, Massey University

  • Edwin Rajah, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Emre Erturk, Eastern Institute of Technology

  • Firas Al-Ali, Manukau Institute of Technology

  • Guozhen (George) Huang, Victorian Institute of Technology (VIT), Australia

  • Iman Ardekani, Unitec Institute of Technology

  • Imelda Piri, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Indrapriya Kularatne, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Kathiravelu Ganeshan, Future Skills Academy

  • Krish, Naidu, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Lehan Stemmet, Auckland Institute of Studies

  • Pii-Tuulia Nikula, Eastern Institute of Technology

  • Rajeev Chawla, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Russell Harray, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Sayed M. Shahid, Eastern Institute of Technology

  • Soheil Pour, Unitec Institute of Technology

  • Srividya Krishnamoorthy, Otago Polytechnic - Auckland International Campus

  • Teong Boon Tan, Ableton Ltd.

  • Yury Zhukov, Otago Polytechnic - Auckland International Campus